fbpx

Inley ve Onley Nedir ve Neden Tercih Edilir?

Inley ve onleyler dolgu ve kuron(kaplama) arasında çözüm sunan uygulamalardır. Dolgu yapmak için yeterli diş dokusunun bulunmadığı; fakat kaplama yapacak kadar da zarar görmemiş dişlerde uygulanan estetik bir diş hekimliği uygulamasıdır. Inley ve onleyler fiber ile güçlendirilmiş kompozit malzemeden veya seremikten üretilirler. Inley ve onleylerde, temas ettiği dişin yüzeyine uygun olacak şekilde, doğal, seramik veya kompozit materyal tercih edilir.

Kanal tedavisi uygulanan dişlerde veya İleri derecede çürük olan dişlerde, çürük temizlendikten sonra geriye güçsüz diş dokusu kalır. Bu güçsüz diş dokusu da dişlerin diğer dişlerle temasını imkansız hale getirir. Komşu dişlerle bir temas noktası olmaz ise, yenen besinler bu dişlerin arasına girerek dişlerde ve diş etlerinde yapısal sorunlar ortaya çıkarabilir. Inley ve onleyler bir model üzerinde hazırlandığından dolayı, istenilen anatomik yapı ve diğer dişlerle mükemmel temas kolaylıkla sağlanabilir. Ayrıca diğer klasik dolgu malzemesine göre aşınmalara ve çiğneme basıncına karşı daha dayanıklıdırlar.

Inley ve Onleyler Nasıl uygulanır?

Inley ve onleyler  labaratuvar ortamında hazırlanan dolgulardır. İlk seansta dişteki çürük tamamen temizlenir ve temizlenen diş boşluğu ölçü alınarak labaratuvara gönderilir ve diş geçici bir dolgu ile kapatılır. İkinci seansta, hazırlanmış olan inley ve onleyler özel yapışkanlar aracılığıyla dişe simante edilir(yapıştırılır). Inley ve onleylerin hazırlanması ortalam 2-3 gündür. Dişe uygulama süresi ise 15-20 dakikadır.

Poselen Inley ve Onleylerin Diğer Dolgu Maddelerine Göre Avantajları Nelerdir?

  • Daha estetiktir
  • Diş ile restorasyon arasındaki uyum hassastır
  • Kenar sızıntısı ve yeni çürük oluşturma ihtimali minimumdur.
  • Daha uzun ömürlüdür.

İlgili Tedaviler

Diş Taşı Temizliği (Küretaj)

Diş eti sağlığı hem dişlerin uzun ömürlü olması açısından hem de genel

Ortodonti (Diş Teli Tedavisi)

Ortodontik Tedavi; dişlerin konumlarının çene içerisinde doğru konumlarına getirilmesine yarayan diş

Estetik Dolgu Uygulamaları

Estetik Dolgu nedir ve Niçin Uygulanır?Estetik dolgular, kompozit adı verilen,

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum diş nedir ve nerelerde kullanılır?Zirkonyum, porselen kaplamaların altyapısında kullanılan,