fbpx

Ortodontik Tedavi; dişlerin konumlarının çene içerisinde doğru konumlarına getirilmesine yarayan diş hekimliği tedavisidir. Ortodontik tedavi yöntemleri ile çapraşık dişler, ayrık dişler, sürmemiş dişler, çene pozisyonu bozuklukları ve kapanış bozuklukları gibi problemler çözülebilmektedir.

Ortodontik Tedaviler Kimlere Uygulanabilir?

Çene gelişimi ile ilgili bozukluklarda yapılacak olan ortodontik tedavilerin küçük yaşlarda yapılması tedavi açısından oldukça avantajlı bir durum elde etmemizi sağlar. Sadece dişlerin dizilimi ile ilgili olan problemlerde ise kalıcı dişlerin tamamlanma yaşı olan 12-13 yaş itibariyle  tedaviye başlanabilir ve herhangi bir üst yaş sınırlaması yoktur. Fakat yaşın küçük olması, her zaman, gelişim açısından daha hızlı yol alınmasını sağlar.

Sabit Ortodontik Tedavi Seçenekleri Nelerdir ve Buna Nasıl Karar Verilir?

Sabit ortodontik tedaviler, braketler ve teller yardımıyla dişlere kuvvet uygulayarak yapılan bir tedavidir. Seçilen braketler metal ve seramik olmak üzere ikiye ayrılır. Hastanın estetik beklentileri değerlendirilerek braketlerin hangisi olacağına karar verilir.

Dijital Orodontik Tedavi nedir?

Şeffaf sıralı plaklar yardımıyla dişlerin düzeltildiği bu tedavi yöntemi, hastanın dişlerinin ölçüsü alındıktan sonra özel programlar yardımıyla dişlerinin ilerlemesi öngörülerek yapılan bir tedavidir. Takıp çıkarılabilen şeffaf plaklar hastaya estetik açıdan maksimum konfor sunmaktadır. Fakat bu tedavi seçeneği her vakada kullanılabilecek bir tedavi seçeneği değildir.Tedavi öncesi hekim tarafından inceleme ve detaylı muayene gerekmektedir.

İlgili Tedaviler

Diş Taşı Temizliği (Küretaj)

Diş eti sağlığı hem dişlerin uzun ömürlü olması açısından hem de genel

Inley ve Onley Diş Restorasyon Uygulamaları

Inley ve Onley Nedir ve Neden Tercih Edilir?Inley ve onleyler

Estetik Dolgu Uygulamaları

Estetik Dolgu nedir ve Niçin Uygulanır?Estetik dolgular, kompozit adı verilen,

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum diş nedir ve nerelerde kullanılır?Zirkonyum, porselen kaplamaların altyapısında kullanılan,