fbpx

Tamamı seramikten oluşan, metal alt yapı kullanılmadan yapılan full porselen diş kaplamalarıdır. Metal alt yapı kullanılmadığı ve full seramik bir içerikten oluştuğu için doğal dişlerin ışığı yansıtma, geçirme ve şeffaflık özelliklerini taklit eder. Bundan dolayı diğer kaplamalara göre daha doğal bir görünüm elde edilir. Özellikle estetiğin önem kazandığı ön kesici, küçük azı dişleri ve bu bölgedeki tek diş eksikliklerinde empress diş kaplamaları uygulanabilir.

Gülüş estetiği sağlamak amacıyla,

  • İlaç kullanımına ve yaşa bağlı renkleşmelerin giderilmesinde
  • Beyazlatma işlemi ile sonuç alınamayan kanal tedavili dişlerde
  • Doğuştan gelen şekil bozukluğu olan dişlerde
  • Ortodontik tedavinin uygulanamadığı, çapraşıklığın az olduğu yada dişler arasında boşlukların olduğu(diestema) durumların düzeltilmesinde
  • Kimyasal ve fiziksel aşınmaların bulunduğu dişlerde kullanılabilir.

Empress (Full Porselen Diş) Nasıl Uygulanır?

Empress  kaplamaları yapmak için, dişlerde az bir miktar preperasyon(küçültme) yapılmaktadır. Daha sonrasında hazırlanmış dişler üzerinden özel ölçü kaşıkları ve ölçü maddeleriyle hassas bir ölçü alınır. Dental labaratuvarlarda, full porselen kaplamalar, verilen ölçüler doğrultusunda hazırlanır. Labaratuvar aşaması bittikten sonra, hekim tarafından kaplamaların ağız içi uyumlandırması yapılır ve özel yapıştırıcılar ile dişler üzerine yerleştirilir. Ortalama bir hafta içerisinde tedavi tamamlanmaktadır. Ayrıca, tedavi aşamaları sırasında hekiminizin özel hazırlayacağı geçici dişler sayesinde dişsiz kalınması gibi bir durum da söz konusu olmaz.

Empress Kaplamalar ve Zirkonyum Kaplamalar Arasındaki Farklar

Hem zirkonyum kaplamalar hem de empress kaplamalar, metal alt yapı içermeyen özel porselenler oldukları için çok iyi derecede estetik ve biyolojik uyum sağlarlar. Üst düzey ışık geçirgenliği ve doğal estetik görünüm sağlaması nedeniyle empress kaplamalar daha çok ön bölgedeki dişlerde kullanılırken, estetik ve yüksek direnç gerektiren dişlerin bulunduğu bölgelerde ise zirkonyum tercih edilir. Uzmanımızın yaptığı ağız içi kontrollerden sonra hangisinin kullanılacağına karar verilir.

Relaterade tjänster

Tandrengöring (kurettage)

Tandköttshälsan både vad gäller livslängd på tänderna och i allmänhet

Ortodonti (behandling av tandställning)

Ortodontisk behandling; tanden som används för att föra tändernas lägen till deras korrekta lägen i käken

Inley- och Onley-tandrestaureringsapplikationer

Vad är inlägg och onlays och varför är de att föredra? Inlays och onlays

Estetiska fyllningsapplikationer

Vad är estetisk fyllning och varför appliceras den? Estetiska fyllningar, kallade komposit,