Diş hekimi anksiyetesi (dişçi korkusu), birçok hastada vardır. Bu korku koruyucu bakım uygulamalarından sizi mahrum edeceği için, büyük problemlere yol açabilir. Diş hekimi ziyareti öncesinde kaygınızı anlayabiliyoruz, dişçi korkusunu yenmek mümkündür.

Diş Hekimi Korkusu Ne Kadar Yaygındır?

Araştırmalar, hastaların üçte birinden fazlasının diş hekiminden korktuğunu gösteriyor. Diş hekimi korkusuna sahip %36’lık kesimin %12’si ise aşırı derecede korku yaşamaktadır. Yani diş kaygısı yaşıyorsanız, bu konuda yalnız değilsiniz.

Neden Endişeli Hissediyorsunuz?

Dişçiye gitme konusunda endişeli hissetmenizin birkaç nedeni vardır. Bu nedenleri bilmek, sizin ve diş hekiminizin gülümsemenizi sağlıklı kılmak için rahat ve güvenli bir alan yaratmak için birlikte çalışmanıza yardımcı olabilir.

Olumsuz Diş Deneyimleri

Dişçi koltuğunda acı verici veya utanç verici bir deneyim yaşadıysanız, travmatize hissetmeniz veya sonraki ziyaretlerde bu deneyimlerin tekrarlanmasından korkmanız anlaşılabilir bir durumdur. Çocuklar bir akvaryum balığı hafızasına sahip olabilir ve hızlı bir şekilde geri dönebilir. Yetişkinlerde bu korkuyu yenmek biraz daha fazla zaman almaktadır.

Olası Tanı Korkusu

Şiddetli ağrınız varsa veya belirtilerinizi internette araştırdıysanız, en kötüsünü hayal ediyor olabilirsiniz. Birçok insan, semptomlarını doğrulamak veya durumlarının düşündüklerinden daha kötü olabileceği gerçeğiyle yüzleşmek istemedikleri için dişçiye gitmekten korkabilir. Bizim sitemizde dahil olmak üzere internette yer alan tüm yazılar sadece bilgilendiricidir. Her hastanın durumu farklılık gösterebilir, bunun bilincinde olun.

Acı Verici Prosedürlerden Korkma

Doğal olarak acıyı kimse sevmez. Ağız sağlığınız konusunda acı çekiyorsanız, diş hekiminin tavsiye ettiği tedavinin de daha acı vereceğini düşünebilirsiniz. Benzer şekilde, dişhekimliği prosedürlerinin çoğu, takip ziyaretleri gerektirir.

Neyse ki, diş hekiminizin gelecekteki ağrıyı sınırlamak için tek başına veya kombinasyon halinde kullanabileceği çeşitli ilaçlar ve teknikler vardır. Altta yatan sorunları çözerek ve kronik ağrıyı önleyerek bir sonraki diş hekimi ziyaretinizi konforlu bir deneyim haline getirebilirler. Aslında, birçok hasta, herhangi bir rahatsızlığın kronik bir sorundan ziyade iyileşmenin bir işareti olduğunu bilerek işlemden sonra rahatlama hisseder. Unutmayın, diş hekiminin başlıca hedefi dişlerinizi korumaktır.

Diş Hekimi Korkusu Nasıl Yenilir

Diş hekimi kaygısı dikkate alınması gereken bir problemdir. Diş hekimi kaygısı nedeniyle birçok insan ağız ve diş sağlığını ihmal etmektedir. Bunun sonucunda da diş kaybına kadar giden kötü bir süreç ortaya çıkar. Kaygı ile başa çıkmanıza yardımcı olmak için, burada yapabileceğiniz birkaç şey var.

Endişeli hastalarda uzmanlaşmış bir diş hekimine gidin. Bu diş hekimleri kaygıyla nasıl başa çıkılacağını bilecek ve tüm zaman boyunca sakin kalmanıza yardımcı olabilir.

Bir danışma planlayın. Prosedürünüz için gitmeden önce, diş hekimi ile bir konsültasyon planlayın. Diş hekimleri, sahip olabileceğiniz tüm soruları yanıtlamaktan mutluluk duyacaktır. Diş hekimiyle tedavi planınız üzerine konuşmanız endişenizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Dikkatinizi dağıtacak bir araca ihtiyacınız olacaktır. Bekleme salonunda sizi meşgul edecek bir podcast dinleyebilir veya bir kitap okuyabilirsiniz. Birçok diş hekimi, randevular veya prosedürler sırasında hastaların müzik dinlemesine veya TV izlemesine izin verir, böylece siz de talep edebilirsiniz.
Diş kaygısı herkesin başına gelebilir, bu yüzden utanmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken, size yardımcı olacakları için diş kaygısı konusunda bilgili bir doktora başvurmak.

Ağız ve diş sağlığınızla ilgili ücretsiz muayene istiyorsanız, bugün Diş Hekimi Bilge Odabaşı ile iletişime geçin!